מערכת הביטחון, צריכת ראווה

Independence Day address, 15.4.1964
15/04/1964-

תקציר:

ברכת ראש הממשלה ליום העצמאות ה-17, אנגלית.
הלוואי ותהיה זו שנה של עליה, ביטחון והתחזקות. מקווים שהיהודים בארץ ובעולם יחזקו את המחויבות והקשר שלהם למדינת ישראל ולאתגרים לפניהם היא עומדת.
זו הייתה שנה מוצלחת של קליטת עליה, בעיקר מארצות המצוקה. יש לדאוג להמשך העלייה גם מארצות הרווחה. מקווים לפתיחת השערים בארצות שעדיין לא מאפשרות ליהודים לעלות לישראל או לשמור על הגחלת היהודית.
המצב הביטחוני – כי ללא הבטחת הקיום הפיזי של המדינה אי אפשר יהיה לעשות דבר בנושאים האחרים. בעוד השנה החולפת היתה שלווה באופן יחסי הרי שהאיומים על עצם קיומה של מדינת ישראל נמשכו ביתר שאת. לכן על מדינת ישראל להמשיך ולהכין עצמה באיכות ובכמות של הנשק ושל האדם ובחיזוק המשק כדי להיות מוכנים לכל התקפה.
מצעד צה”ל שיתקיים בבאר שבע משקף חלק מהחידושים וההתעצמות של צה”ל.
שולח ברכה לצה”ל ועובדי מערכת הביטחון כולה.
אותו עיקרון של הגנה עומד גם בבסיס יחסי החוץ של ישראל.
ההפרדה במזרח התיכון היא בין עמים שוחרי שלום לעמים מחרחרי מלחמה. ישראל שואפת וחותרת לשלום ומושיטה יד וסיוע לעמים שהשתחררו משלטון זר. אשכול קורא למעצמות לסייע להשגת יציבות ושלום ובמאמץ להעלאת רמת החיים במקום לספק נשק.
ישראל לא תהיה תלויה בסיוע והגנה של אחרים אלא תישען על עצמה ועל יכולותיה תוך הסכמה לקבלת עזרה.
ישראל מקווה להיות החלוצה בתחום המתקת מי ים לטובת כל מדינות העולם.
ישראל נכנסת לשלב מתקדם ומעשי ביחסים עם השוק המשותף – דבר הדורש מאמץ להרחבת היצוא והידוק קשרי המסחר.
עצמאות כלכלית נותנת משמעות לעצמאות המדינית. התפתחות המשק קשורה לסולם הערכים חברתיים: בשום אופן לא לפי סולם הערכה של מידת ההנאה מהחברה ולא מידת התרומה לחברה.
ההצלחה במשימות שעומדות לפני ישראל עומדת גם על דמות החברה והיכולת להתלכד סביב ערכים חברתיים ולאומיים. לשם כך נחוץ חינוך להשכלה, ידע וערכים. חלוציות אישית היא המפתח. במקביל צריכה המדינה לעודד ולהיערך לחלוציות ממוסדת ולייצר מסגרות ואמצעים כדי לעודד ולהמריץ את האנשים.


קטגוריות:

, , , , , , , , , , , , , , ,


הערות:

מערכת הביטחון, צריכת ראווה


קובץ מקור:

604


עמודים בארכיון:

137-131


המסמך הועלה על ידי: שביט בן אריה בתאריך: 07.06.2020
הורדת המסמך

עריכה